4. 4. 2013

Rychlotest: UV a Protector filtrů – odlesky

 
Stejně jako v rychlotestu polarizačních filtrů jsem podrobil směsici UV a ochranných filtrů testu odolnosti proti vzniku nežádoucí reflexe a halo.

Upozornění předem! V tomto testu jsem nepodrobil filtry standardnímu měření filtrace UV spektra, barevnému posunu, technickému zpracování, odolnosti či vinětace, ale zaměřil jsem se v rychlosti výhradně na odolnost vůči vzniku odlesků a parazitní reflexe, ke které vztahuji i mé komentáře. Jaký je tedy mezi nimi optický rozdíl?

Testovací metodika:

Canon EOS 650D s objektivem 18-135 IS (filtry 67mm) a Sigma 17-50/2.8 DG OS HSM (filtry 77mm), dálkově odpalovaný Canon 430EX II s kompenzací +2 a zoomem hlavy na 24mm, 1/100s, F5.6, ISO 200, 18 mm. V recenzi jsou fotky se zvýrazněnými odlesky. Každý filtr jsem vystavil utkání tváří v tvář blesku (test na vznik halo okolo zdroje světla) a druhý snímek měl za úkol ukázat „vykreslení“ resp. potlačení prasátek po diagonále. Jen zmiňuji, že vzniklá reflexe v protějším rohu zdroji světla (tedy v prvém dolním rohu) je vždy dána konstrukční vlastností širokoúhlého objektivu a jejím zdrojem tedy nemusí být nasazený filtr. V testu jsem vystavil filtry opravdu extrémnímu zdroji protisvětla, ke kterému se v reálném světě nemusíte ani přiblížit. Pod každým demosnímkem najdete stručný komentář a subjektivní pocity z filtru. Na konci článku pak shrnutí z pohledu výkon (potlačení vzniku odlesků) a cena/výkon.

Seznam použitých UV a Protector filtrů (pro rozměr filtru 77mm včetně ceny k 23.3.2013):

 

B+W UV XS-PRO MRC Nano – jednooký král napřed (2390,-Kč) 

 

 

Halo trošku překvapilo…Odlesky nejlepší v testu, nikde nic nevznikalo. Tentokrát za 1*

B+W UV Haze Slim (1990,-Kč)


Jak jasné halo (byť soustředěné,) tak drobné odlesky

Ne, toto není špatně vložená Hama. 5-


Číňan UV (naštěstí nemáme)

 

Halo, prasátka, paprskovité reflexe.


Číňan „povýšil“ na kvalitu made in germany.

Hoya HD Protector (1199,-Kč)

 

Snad i o něco lepší jak B+W MRC Nano

 
Nebýt nepotlačení reflexe na konci diagonály (jak se to povedlo B+W MRC Nano), byla by vítězem…

Hoya HD UV (1990,-Kč)

 

 
Nejlepší z testovaných.

Na odlesk poražena filtrem B+W MRC Nano.V HD souboji ale vítězí tato dražší HD UV.

Hoya UV HMC (1149,-Kč)


Raději HD Protector…


HD Protector opět o chlup lepší.


Zhodnocení testu:

Celkové minus uděluji filtru B+W UV Haze slim, což je pro mě osobně absolutní průšvih, opět nezklamal Marumi DHG Protector, který vyhlašuji jako krále poměru ceny/výkon. Moc mě nenadchnuly filtry Hoya HD UV a HD Protector – Protector neměl moc kultivované odlesky a HD UV nemá moc dobrý poměr cena/výkon. Ideální filtr by byl slim jako Hoya HD, halo u světelného zdroje by měl na úrovni Marumi DHG/Hoya HD a průběh odlesků po diagonále jako B+W UV MRC Nano. Osobně bych si za cenu B+W Nano filtru koupil 3x Marumi DHG a ještě mi zbude na Lenspen. A prasátek bude zhruba stejně.

Otázkou větší recenze, nebo informací z Vašich zkušeností (napište nám je do emailu, článek o ně budeme rozšiřovat!) jsou další vlastnosti testovaných filtrů – možný barevný posun, úbytek světla, vnik vinětace, tvrdost skla a ochranných vrstev nebo kvalita obroučky.

Zbyněk Zálešák, Aaron Brno

Žádné komentáře:

Okomentovat