14. 8. 2012

Sony Alpha NEX-F3: Zkušenosti nového uživatele

Nedávno jsem si zakoupila nový kompaktní fotoaparát s výměnným objektivem Sony NEX-F3 a ráda bych se touto cestou s dalšími zájemci podělila o svoje postřehy. Vybrala jsem si jej z několika důvodů. Nejsem natolik zkušená fotografka, abych si pořídila rovnou zrcadlovku a proto jsem volila kompakt s výměnným objektivem.

Při porovnávání řad fotoaparátů jsem zvolila Sony, protože je to má oblíbená značka a fotoaparáty Sony jsou kvalitní, mají skvělou vnitřní výbavu a výborně fotí. Předtím jsem také nějakou dobu používala starší model NEX-C3, díky čemuž mám možnost oba přístroje srovnat.

Vzhledem k tomu, že před koupí jsem nebyla zcela rozhodnutá a měla jsem řadu otázek, zašla jsem osobně do prodejny Aaron, kde mi prodavači poradili, nechali mě si přístroj vyzkoušet (i venku) a porovnali jsme fotoaparáty mezi sebou. Nákup byl příjemný, věcný a poměrně rychlý.

Jaký je a jak se s ním fotí?

Tělo fotoaparátu Sony NEX-F3 je téměř stejné jako u předchozího modelu Sony NEX-C3. Rozdíl je pouze ve výraznějším úchopu a v rozměrech těla. NEX-F3 je větší ve všech rozměrech v průměru o 8 mm. Rozložení tlačítek a celkové ovládání fotoaparátu je velmi intuitivní a rychle zapamatovatelné. Představme si nejdůležitější tlačítka fotoaparátu. Na vrchní straně zprava nalezneme páčku pro zapínání/vypínání přístroje, spoušť, tlačítko pro nahrávání videosekvence a tlačítko pro vysunutí blesku. Na zadní straně fotoaparátu se nachází výklopný LCD displej, tlačítko Menu a křížový volič, který zároveň slouží jako kruhový volič.

Sony NEX-F3 jsem pořídila se setovým objektivem 18–55 mm. Výsledky tohoto fotoaparátu jsou výborné. Funkce, menu a nabídka režimů nepřekvapí ty, kteří již nějaký fotoaparát Sony v ruce měli. Ovládání je velmi intuitivní. Opět jsou zde funkce, které jsou již téměř standardem u Sony fotoaparátů. Jsou to režimy snímání „Sweep panorama“ (pořizování panoramatických a 3D panoramatických fotografií) a velice oblíbené obrazové efekty (retro, dětský fotoaparát, posterizace a další). Sony NEX-F3 má rychlé snímání a snímá až 5 sn./s, avšak na velmi rychlé snímání (sport, pohyb zvířat) nestačí. Ostrost snímků je vynikající a na „kompaktní“ fotoaparát překvapivá. Citlivost ISO udrží šum pod kritickou hranicí až do ISO 6400.

Nahrávání videosekvence je oproti předchůdci vylepšené. Rozdíl je především v kvalitě (předchozí NEX-C3 natáčel záznam v 720p). Při natáčení fotoaparát automaticky ostří, takže vzniká velmi zajímavý záznam především při natáčení přírody (stromy, květiny, voda).

Závěr

Kvalita snímků a videosekvence mě u kompaktního fotoaparátu nezklamala. Cena odpovídá výsledkům. Výborný výklopný LCD displej vám dovolí fotit autoportrét. Co bych vytkla je rychlost při fotografování sportu (rychlých akcí). Nevěším hlavu a častějším používáním jistě přijdu na to, jak nad tímto nedostatkem vyzrát. Minimální náhrada je pro mne Full HD videosekvence. Většina parametrů fotoaparátu Sony NEX-F3 odpovídá nejvyšší výkonnostní třídě dané kategorie. Protože si s fotoaparáty ráda hraji a nerada upravuji fotografie v editorech, je Sony Nex-F3 dobrá volba. Je nabitý funkcemi, kreativními styly, takže si opravdu vyhraji. 
 

Fotogalerie

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Žádné komentáře:

Okomentovat