30. 7. 2012

Rozhovor s fotografem Danem: Jak vám sedí Canon EOS 5D Mark III?

Fotograf Dan se nedávno stal šťastným majitelem zrcadlovky Canon EOS 5D Mark III koupené v Aaronu. Vyptali jsme se ho proto nejen na jeho dojmy, postřehy a zkušenosti, ale i na další detaily z jeho fotografické praxe.

Prozraďte nám, jak dlouho a s čím fotíte, na co se zaměřujete a jak jste přišel k nicku superfotograf, pod kterým zveřejňujete svoje alba? 

 

Dobrý den, zdravím všechny čtenáře a fotografy, a hlavně něžnější polovinu lidstva, protože to je pro mně největší zdroj inspirace, ženy a dívky tvoří 99 % mých fotografických námětů. Fotím amatérsky a to hlavně proto, že rád dělám věci které dělat nemusím, ale můžu. :-)

Se zrcadlovkami jsem začal v roce 2008, kdy mi přestal stačit kompakt. Stále je co zlepšovat a vymýšlet, je to nikdy nekončící proces, a to se mi na focení líbí snad nejvíc. Focení s modelkami mi také pomohlo překonat moji vrozenou plachost.

Pokud se o mně chcete dozvědět víc myslím že bude vhodnější když navštívíte moje galerie na stránkách superfotograf.rajce.net , podle exifu pod fotkami poznáte kterým aparátem jsem fotil a jaké bylo nastavení. Nečekejte žádné velké umění, baví mně spolupráce se začínajícími modelkami nebo ještě lépe s nemodelkami.

Používám Canon EOS 50D, nový Canon EOS 5D Mark III s battery gripem, s objektivy 50mm/f1.4 a 70-200mm/f2.8L IS II USM, dále Pentax K-5 s battery gripem a s objektivy 16-50mm/f2.8 a 50-135mm/2.8.

Nick „superfotograf“ jsem si zvolil z recese v dobách kdy jsem ještě ani nevěděl jak se aparát vlastně zapíná... :-) Časem se to ukázalo jako dobrý tah, protože kolegové kteří ten fórek nepochopili jsou na mně velice kritičtí, což mi pomáhá růst.

Jak pro tyto vaše účely hodnotíte možnosti přístroje Canon EOS 5D Mark III?


Je to jednoznačně přístroj který ve všech ohledech mnohem předčí moje potřeby, pokud se nějaká fotka nepovede je to tedy čistě moje vina. Pořídil jsem si ho pro radost a to v době, kdy jsem se rozhodoval zda přijmout jednu zakázku či nikoliv, tohle byl jeden z motivů proč jsem ji přijal.

Čím vás Mark III zaujal a mezi jakými přístroji jste se při výběru rozhodoval?


V podstatě jsem čekal na nástupce EOS 5D Mark II, a vylepšení která přinesl Mark III mně potěšily a přesvědčily. Jako Canonista a Pentaxák jsem v podstatě neměl jinou volbu, ale sleduji i fotoaparáty Nikon a považuji je rovněž za vynikající.


Co je podle vás nejsilnější stránkou fotoaparátu a existuje něco, co by výrobce měl ještě dotáhnout?


Fotím většinou na odcloněný objektiv, což bývá někdy složitější na ostření, a tento přístroj funguje naprosto přesně.

Jediná věc, co mně trošku zaskočila, bylo to, že nejde s nasazeným battery gripem upnout do mé stativové hlavy, a ovládání lupy mohlo být vyřešeno v dosahu palce, ale to je také spíš o zvyku. Příjemně mně překvapila funkce adjustace teleobjektivu na krátkém a na dlouhém konci zvlášť (i když ji nevyužívám, můj 70-200 je naprosto přesný) a ovládání hlasitosti zvuku při točení videoklipů, což je oblast kterou bych si v budoucnu také rád zkusil.

Obecně bych řekl že profi modely od Canonu i od Nikonu fungují ve všech ohledech dokonale a že je spíše věcí osobního vkusu nebo preferencí jaký přístroj zvolíte. Jestli si mohu postěžovat, tak ve srovnání s Pentaxem se mi u Canonu nelíbí řešení battery gripu a pojistky na bajonet, rovněž pojistka na voliči režimů mně spíše vadí než pomáhá.

Máte možnost srovnat Mark III s jeho předchůdcem? Co říkáte přepracovanému menu, funkci HDR nebo třeba kvalitě fotek při vyšší citlivosti?


Možnost srovnání bohužel nemám, je to můj první full frame aparát. Funkce HDR mně prozatím nechává chladným.

Fotím na ISO 50-800, zcela výjimečně 1600 a nepozoruji žádné známky šumu, zvláště pokud je fotografie správně exponovaná.

Slyšel jsem hodně chvály na hledáček u Mark III, jaký na něj máte názor?


Hledáček je oproti mým předchozím tělům velmi jasný, velký, a daří se mi mj. lépe udržet svislé a vodorovné linie i bez použití vodováhy. Uvažuji o koupi očnice která mně nebude nutit rýt nosem do aparátu, zvláště v leže je to problém, ale to se týká snad všech těl.

Zažil jste se svým novým fotoaparátem už i nějakou nečekanou nebo netradiční situaci?


Jedno uklouznutí ve vodě bez pádu a jedno zakopnutí o kámen s pádem, naštěstí se nikomu a ničemu nic nestalo.

Co byste vzkázal lidem, kteří se rozhodují, jestli si Canon EOS 5D Mark III pořídit?


Myslím že s ním zažijete hodně zábavy a vaše procento nepovedených fotek se přiblíží nule.
Pokud se rozhodnete pořídit jej v Aaronu tak budete navíc obohaceni o příjemný zážitek z nákupu u profesionálů.

Dobré světlo! 
Dan „superfotograf“ 

Žádné komentáře:

Okomentovat