25. 7. 2012

Olympus OM-D E-M5: Zkušenosti nového uživatele

Na první pohled mě zaujal nový micro 4/3 fotoaparát od Olympusu OM-D E-M5, který jsem si zakoupil jako další model od mojí oblíbené značky. Začínal jsem na malém kompaktu Olympus Mju Mini a následně jsem se přes model E-520 dostal k tomuto novému kousku.

Při rozhodování o tom, zda koupit stříbrnou nebo černou verzi, nakonec zvítězila černá kvůli tomu, že i barva objektivu v setu je černá a také bateriový grip je černý. Vzhledem k tomu, že jsem plánoval cestu do Itálie, ocenil jsem rychlou dodávku přístroje zakoupeného v obchodě Aaron.

I když jsem měl zprvu obavy z poměru velikosti ruky a velikosti fotoaparátu, padl mi Olympus OM-D E-M5 do ruky překvapivě dobře. Při užití velkých objektivů bude ale určitě lepší zakoupit i bateriový grip. I když je takový set pak těžší, v ruce se drží bezvadně.
Také jsem si nebyl jistý, jak budu spokojený s elektronickým hledáčkem, protože jsem zvyklý ze zrcadlovky na klasický hranol. Nakonec jsem ale byl s tímto hledáčkem mile překvapen a jsem spokojen s jeho provedením. Vyhovuje mi prakticky stejně jako optický u zrcadlovky.
Vzhledem k ostrému slunci na cestě po Itálii jsem téměř vůbec nepoužíval LED displej, i když i na něm byl objekt dobře zřetelný. Nicméně existují situace, kdy jsem jej ocenil, jako třeba při focení od boku nebo přes silné zdi, kde nebylo vidět.

Fotografování s Olympusem OM-D E-M5 je velice snadné, rychlost ostření vynikající. Co mě velmi zaujalo, byla světelnost objektivu a jeho chování při nočním fotografování. Dalo se totiž bez problémů fotografovat i z ruky a v dobré kvalitě.
Vzhledem ke zkušenostem, které jsem doposud měl, jsem si předem zajistil náhradní akumulátor. To byla dobrá volba. Uváděných cca 300 snímků na nabití baterie lze totiž dosáhnout pouze s manuálním posunem ohniska objektivu a s vypnutým displejem. Při zapnutím automatického posunu objektivu vydržela baterie na zhruba 200 snímků. Blesk jsem nepoužíval.
Když shrnu první dojmy, tak jsem s nákupem fotoaparátu velmi spokojen, miniaturizace provedení oproti předešlým modelům v řadě OM-D E-M a jeho držení mi velmi vyhovuje. Elektronický hledáček bezvadně supluje optický hranol. Vezmu-li v úvahu i jiné technické parametry jako tělo z lehkých slitin či odolnost proti prachu a vodě, mohu jej vřele doporučit. 

Pavel Svatoň

Fotogalerie:Žádné komentáře:

Okomentovat