2. 4. 2012

Za brazilskou architekturou s Fuji X100

Objevovat Brazílii a její architekturu hledáčkem fotoaparátu se nedávno vydal jeden z našich zákazníků. Kvůli tamější kriminalitě si s sebou nechtěl brát svoji zrcadlovku, a tak jsme mu doporučili malý a kvalitní fotoaparát Fujifilm FinePix X100. Podělil se s námi o své dojmy z cest – slovem i obrazem. A teď už předáváme štafetu panu Štuchalovi.
Oslovuje mě především čistá architektura s neotřelým nápadem, jako jsou třeba stavby architekta Oscara Niemeyera. Jeho nejzajímavější práce nabízí právě Brazílie. Chci spatřit tyto objekty na vlastní oči, zjistit jak na mě vnitřně zapůsobí a zachytit je na fotografiích. Svoje amatérské záběry tak chápu jako dokument. 
Svoji cestu jsem pojal jako výlet napříč Brazílií. Odstartoval jsem ji v Riu de Janeiru, odtamtud jsem se letecky přesunul do Belo Horizonte, pak z Brasílie do Manaus a Foz do Iguacu. Rozloučení s Brazílií pak proběhlo v Riu.

Fotografoval jsem fotoaparátem Fujifilm X100, který jsem si pořídil speciálně pro výpravu do Brazílie. Chtěl jsem malé zařízení, které by se přibližovalo kvalitou výstupu profesionálním zrcadlovkám. X100 má velmi kvalitní provedení z Japonska, je radost s ní pracovat. Vyzdvihl bych především jednoduché, intuitivní ovládání a precizní obrazovou kvalitu, která je dána velikostí, konstrukcí čipu a kvalitním pevným objektivem. Jedinou vadou na kráse je potřeba obraz témě vždy podexponovat, jinak dochází k jeho přesvětlení. 
FOTOGALERIE:
Casa do Baile v Belo Horizonte z roku 1941 (taneční parket v přírodě)
Igreja de So Francisco de Assis v Belo Horizonte z roku 1943 (kostel)
Congresso Nacional v Brasílii 1960 (parlament)
Palácio Itamaraty v Brasílii 1960 (ministerstvo kultury)
Memorial JK v Brasílii 1981 (památník)
Memorial JK v Brasílii 1981 (památník)
dobrou noc v Amazonii
indiánské divadlo v Amazonii
MAC v Riu de Janeiru 1996 (muzeum
Casa das Canoas v Riu de Janeiru 1953 (soukromá rezidence)

 Ivo Štuchal - SENSO s.r.o.

Žádné komentáře:

Okomentovat