27. 4. 2012

Historie fotoaparátů Olympus řady OM - část první

Když firma Olympus 8. února 2012 ohlásila uvedení nového fotoaparátu OM-D E-M5, asi si jen málokdo nemohl nevzpomenout na velmi úspěšnou řadu klasických kinofilmových zrcadlovek OM. Fotoaparát Olympus OM-D E-M5 se v současné době pomalu začíná objevovat i na českém trhu. Pojďme si tedy trochu zavzpomínat a připomenout si, jaká je historie této úspěšné řady fotoaparátů.

Začalo to v roce 1972, kdy firma Olympus představila zcela novou řadu fotoaparátů s označením OM. Bylo již na čase neboť konkurenční značky vyráběly podobný systém minimálně 10 let. Fotoaparáty vyráběné před řadou OM se potýkali se třemi hlavními problémy- velikost, hmotnost a hluk závěrky. Všechny tyto problémy se povedlo inženýrům Olympusu společně s designérem Maitani Jošihisou odstranit a vznikla tak zcela nová kompaktní zrcadlovka Olympus OM-1. Značné úsilí bylo věnováno snížení hmotnosti a proto se dbalo i na takové detaily, jako výměna mosazných šroubů s ocelovými šrouby, které byly o něco lehčí.

Olympus OM-1 (M-1)

Tento fotoaparát byl představen roku 1972 na výstavě Photokina v Kolíně nad Rýnem. Bylo to přibližně 13 let po té, co Nikon uvedl svůj F-systém, který se stal hojně používaný profesionály a pokročilými amatéry. Ti, kteří byli hodně majetní samozřejmě používali fotoaparáty Leica M s dálkoměry. Olympus M-1 konkuroval těmto fotoaparátům zejména svou kompaktností a nízkou hmotností (forma těla tohoto fotoaparátu byla zachována i u pozdějších modelů). Ostatní výrobci na to později samozřejmě zareagovali tím, že začali také vymýšlet menší a lehčí fotoaparáty. Nicméně OM-1 byla ve své době opravdovým hitem.

Zajímavostí je, že Olympus musel označení M-1 změnit na OM-1, kvůli stížnosti firmy Leica, která dlouho dobu vyráběla (a vyrábí i nyní) své fotoaparáty právě s označením „M“. Nicméně se několik kusů s označením „M“ vyrobilo a dodnes jsou vyhledávaným sběratelským artiklem.
Olympus OM-2, OM-2N, OM-2SP

O fotoaparátu OM-2 se dá říci, že se v podstatě jedná o automatickou verzi OM-1.Prototyp tohoto fotoaparátu byl představen roku 1974 na výstavě Photokina, ale oficiálně byl představen až o rok později v Paříži. Byl vybaven automatickou expozicí priority clony, nebo manuálním režimem. OM-2 byl také prvním fotoaparátem na světě vybavený systémem přímého TTL měření , který měří světlo odražené od povrchu filmu. To umožnilo ovládání expozice při snímání a automatické nastavení blesku. TTL automatika výrazně zjednodušila nastavení expozice při použití blesku a rychle jí přijala většina ostatních výrobců zrcadlovek.

Olympus OM-2 měl ještě dvě vylepšené verze. OM-2N měl předělanou páku pro převíjení filmu a připravení blesku bylo pomocí LED diody indikováno přímo v hledáčku. OM-2SP (Sport Program) byl představen v roce 1986, po OM-3 a OM-4. Na některých trzích byl nazýván OM-2S. Ačkoli jeho jméno naznačuje, že je pokračováním OM-2, má více společného s OM-4 ( je postaven na odlitcích OM-4 těla ). Přístroj byl vybaven programovým režimem a byl určen hlavně pro poloprofesionály a náročné amatéry. Technická parametry měl v podstatě stejné, jako typ OM-2n. Pomocí režimu „Program“ šlo nastavovat expoziční hodnoty automaticky, jen bylo zapotřebí nastavit ručně na objektivu maximální clonové číslo.
Olympus OM-4, OM-4Ti

Prodej tohoto fotoaparátu byl zahájen v roce 1983. OM-4 byl dokonalý fotoaparát řady OM. Měl systém měření světla, založený až na osmi bodech. Rychlost elektronické závěrky se zvýšila až 1/2000 sec. OM-4 také zdědil přímé měření expozice. Výsledkem byl produkt, který mohl Olympus v té době s hrdostí nazývat jako high-end jednookou zrcadlovku. Pohon a další vlastnosti OM-4 zůstaly stejné, jako u OM-1 a OM-2 . Později Olympus představil verzi OM-4Ti, který měl titanové tělo a rozšířené funkce..
Olympus OM-3, OM-3Ti

Olympus OM-3 se začal prodávat v roce 1984 a v podstatě se jednalo o mechanickou verzi OM-4 tzn. že mohl fungovat i bez baterie, ale neměl systém TTL . Byl vybavený mechanickou závěrkou, dosahující rychlosti až 1/2000 sec. OM-3 měly vylepšený chod mechanismu závěrky, který zajistil spolehlivé fungování fotoaparátu i při 1/2000 sec. Stejně jako OM-4, mohl uživatel přepínat mezi středovým a bodovým měření světla s. Stejně jaku u OM-4 se později objevila rozšířená verze, OM-3Ti s titanovým tělem a rozšířenými funkcemi. 
Zatímco modely OM s jednomístnými číslicemi tvořily řadu určenou pro profesionály, byly vyvinuty modely i s dvouciferným označením určené pro běžné uživatele. V roce 1979, Olympus představil cenově dostupný fotoaparát OM10. O něm a dalších modelech až příště.

Václav Bezouška

Použité zdroje:
www.olympus.com
http://camerapedia.wikia.co
google překladač :-)

Žádné komentáře:

Okomentovat