3. 4. 2012

Canon EOS 60Da – pro focení hvězd

Canon přestavuje nový fotoaparát EOS 60Da – digitální zrcadlovku ideální pro fotografování hvězd. EOS 60Da navazuje na úspěch modelů EOS 60D a EOS 20Da a umožňuje zachytit bohaté červené spektrum, které produkují emisní mlhoviny. Zároveň přináší modifikovaný low-pass filtr, takže je fotoaparát citlivější na hydrogen-alpha (Hα) vlnové délky světla.

EOS 60Da je ideální pro zachycení astronomických jevů, jako jsou difúzní mlhoviny, které lze jinak vyfotit jen velmi obtížně kvůli výrazné červené barvě způsobené ionizací vodíku. U standardní zrcadlovky omezuje infračervený filtr (IR) množství Hα světla dopadajícího na snímač fotoaparátu. Množství červených signálů je nižší a eliminují se nechtěné barevné artefakty ve výsledném snímku. EOS 60Da je vybavena novým modifikovaným filtrem, který nabízí třikrát větší propustnost Hα světla než EOS 60D. V kombinaci s 18megapixelovým CMOS snímačem, procesorem DIGIC 4 a vysokým rozsahem ISO získá uživatel ostré, jasné snímky červeně zbarvených emisních mlhovin. 
 

Canon EOS 60Da – hlavní charakteristika:

  • Zvýšená citlivost na IR světlo
  • 18megapixelový CMOS snímač formátu APS-C  
  • Širokoúhlý výklopný LCD displej Clear View s úhlopříčkou 7,7 cm (3,0”) a poměrem stran 3:2 
  • ISO 100-6400 (s možností dalšího rozšíření až na ISO 12 800) 
  • Časosběrné natáčení s EOS Utility nebo volitelný dálkový ovladač spouště TC-80N3

 Vysvětlení technologií Canon EOS 60Da

 

18 MPx APS-C CMOS snímač

EOS 60Da obsahuje stejný CMOS snímač jako EOS 60D. U běžných digitálních zrcadlovek infračervený (IR) filtr v rámci low-pass filtru (ten je umístěný ještě před snímačem) blokuje infračervené světlo dopadající na fotodiody snímače. To zabraňuje nesprávné vyváženosti barev způsobené nadměrnou citlivostí na červenou.

Nicméně v astrofotografii je velmi oblíbené fotografování difúzních mlhovin, které vyzařují IR pásmo, takže je tradiční digitální zrcadlovky nemohou věrně zachytit právě kvůli přítomnosti IR filtru. U EOS 60Da je infračervený filtr ale upraven a nabízí třikrát větší propustnost hydrogen-alpha (Hα) světla než EOS 60D. To umožňuje astrofotografům zachytit červeně zbarvené jevy, jako jsou difúzní mlhoviny, přesněji a více působivě.

Snímač velikosti APS-C (22,4 x 14,9 mm) nabízí rozlišení 18,0 megapixelů, které poskytuje vynikající rozsah ISO s minimálním obrazovým šumem při vyšším ISO. Fotografové to ocení zejména při pořizování snímků, které vyžadují dlouhé expozice ve špatných světelných podmínkách. Navíc pokročilá výroba polovodičů zvyšuje citlivost fotodiod na světlo, takže lze nastavit ISO 600-6400, a dokonce lze rozšířit až na 12 800.

 

DIGIC 4

Obrazová data zachycená snímačem CMOS zpracovává před jejich zápisem na paměťovou kartu speciálně vyvinutý obrazový procesor Canon DIGIC 4. Technologie DIGIC používá při zpracování obrazu složité algoritmy, které zajišťují věrnou reprodukci barev, plynulé přechody barevných tónů, přesné vyvážení bílé a neobyčejně účinnou redukci šumu. Mimořádně vysoká rychlost zpracování pak přispívá k velmi pružné odezvě a takřka okamžitému náběhu fotoaparátu.

Výklopný širokoúhlý LCD displej

EOS 60Da je vybaven výklopným širokoúhlým LCD displejem s úhlopříčkou 7,7 cm (3,0"), poměrem stran 3:2 a rozlišením 720x480 s 1 040 tis. obrazovými body. Poměr stran 3:2 umožňuje fotografům ideální zobrazení scény, přičemž jas displeje lze nastavit v sedmi úrovních pro ještě příjemnější fotografování a prohlížení snímků. Fluorová povrchová vrstva a tři antireflexní vrstvy zaručují čisté a ostré zobrazení snímků na LCD displeji.

Astrofotografové ocení i flexibilitu LCD displeje, který lze vyklopit v úhlu 175° a otáčet v rozsahu 270°, čímž umožňuje v režimu Live View bezchybnou kompozici snímků při fotografování z neobvyklých, obtížných úhlů. 
 

Žádné komentáře:

Okomentovat