15. 2. 2012

Fotografoval jsem box

Dostal jsem od kamaráda pozvání na jeho první zápas v boxu a protože rád fotím sport, vzal jsem si s sebou i můj Nikon D3100. Box měla být má nová fotografická zkušenost.

Jelikož se jednalo o krajský přebor, sliboval jsem si, že díky určité benevolenci pořadatelů se budu moc dostat k těsné blízkosti ringu. Vzpomněl jsem si na jednu kapitolu v knize Ondřeje Neffa, kde psal, že pokud chcete získat zkušenosti s fotografováním sportu, je nejlepší začít fotit např. okresní přebor fotbalu, kde lze zachytit ve tvářích amatérských sportovců daleko větší vypětí, než u profesionálů. Hlavně se u těchto nižších soutěží dostanete tam, kde byste u první ligy potřebovali novinářskou registraci.

Jak jsem psal na začátku. S fotografováním tohoto sportu nemám vůbec žádnou zkušenost, takže jsem ani neměl představu, jakou výbavu zvolit. Svůj Nikon D3100 + objektiv 18-105 jsem doplnil o blesk Nikon SB-910 a pro jistotu jsem si ještě vzal můj oblíbený objektiv Nikkor 35mm f/1.8. Selský rozum mi říkal, že u objektivu se zoomem budu moc využít různá ohniska (nevěděl jsem, jak je tělocvična veliká) a jeho horší světelnost doženu bleskem. Pokud bych mohl jít přímo k ringu a použití blesku by z nějakého důvodu nebylo možné, přišel by ke slovu Nikkor f/1.8. Vyzbrojen touto fototechnikou a také radami od kolegů z diskuzního fóra jsem se tedy vydal do Brandýsa nad Labem, kde se měl zápas konat.

Potvrdily se mé předpoklady o benevolenci pořadatelů. Mohl jsem bez problémů fotografovat i v těsné blízkosti ringu. Ten den mělo proběhnout asi 52 zápasů. Můj kamarád měl bohužel přijít na řadu až 50. Čekání na tento zápas jsem tedy využil na focení i jiných borců, kdy jsem si mohl uvědomit určitá úskalí.

  • Po prvním zápase jsem okamžitě odložil blesk. Blýskal totiž do provazů ringu, ale na boxery většinou nedosáhl. I když v diskuzním fóru jeden člověk psal, že sám boxuje a blesky mu nevadí, já jsem se blízkého blýskání neodvážil z pochopitelných důvodů J Jeho použití by samozřejmě mělo smysl, pokud můžete jít přímo k provazům, jako v tomto případě. Já jsem stál nohama na zemi, a tedy jsem fotil mírně z podhledu.
  • I objektiv Nikkor 18-105 jsem odložil a to nejen kvůli tomu, že díky jeho světelnosti f/3.5-5.6 a špatnému světlu v tělocvičně byly expoziční časy příliš dlouhé. Box je totiž velmi rychlý sport a zachycení správné kompozice bylo u mě spíš díky náhodě. Vyžaduje to hodně cviku a popravdě na nějaké zoomování není moc času.
  •  Použil jsem tedy objektiv Nikkor 35mm f/1.8. Jeho ohnisko mi přibližně pokrylo rozměry ringu a díky výborné světelnosti jsem se mohl dostat na expoziční časy okolo 1/125 a 1/200s. Výhoda pevného objektivu je i v tom, že nepřemýšlíte o zoomování. Máte ohniskovou vzdálenost pevně danou a musíte se s ní nějak vypořádat.
  • Jako snad u všech sportů doporučuji na vašem fotoaparátu nastavit kontinuální ostření (AF-C) a vyšší citlivost. Já jsem měl nastaveno ISO 3200.
  • Ze začátku jsem měl nastavené i sekvenční snímání. Nicméně po získání určité zkušenosti jsem zjistil, že se vyplatí si na snímek „počkat“. Spuštěním „kulometu“ sekvenčního snímání totiž stejně nemáte jistotu, že ten správný záběr trefíte a ještě se vám začne rychle plnit karta. Kdo to někdy zažil, jistě potvrdí, že večer třídit cca 1500 snímků není nic příjemného. Nicméně minimálně ze začátku je určitě lepší mít sekvenční snímání zapnuté.
  • Pokud se chystáte stejně jako já vyzkoušet, jaké to je fotit tento sport, doporučil bych vám vybavit se fotoaparátem s rychlým ostřením např. Canon EOS 7D, nebo Nikon D7000. Pokud jde o objektivy, určitě bych doporučil pevné objektivy s dobrou světelností Canon EF 50 f/1.8, Canon EF 35 mm f/2, Nikkor 35mm f/1.8, Nikkor 50mm f/1.8., popř. zoomové, ale rovněž s dobrou světelností - Canon EF-S 17-55mm f/2.8, Nikkor 16-35 f/4, Tamron 17-50 f/2.8. Použití blesku bych, jak jsem psal v předchozích odstavcích, zvážil. Nicméně pokud ho vlastníte, je lepší ho vzít s sebou, než litovat snímků, které mohly být o něco lepší díky tomu, že byste blesk použili.
  • Nakonec jsem se dočkal i zápasu mého kamaráda. Snímky na první pokus myslím nedopadly úplně nejhůř, nicméně mám pořád co zlepšovat. Stejně tak i kamarád, který dle reakce diváků boxoval dobře, ale jeho zápas skončil remízou….
Ne vždy musí být provazy ringu na překážku..
Jedna z mála fotek, kde použití blesku dopadlo vcelku dobře.
Kdo říká, že na fotce musí být vše ostré?
Při fotografování sportu se nemusíte snažit zachytit vždy jen akci.
Stát blízko ringu je sice výhodné pro focení, ale někdy je to docela o strach...
Zde se mi vyplatilo mít zapnuté sekvenční snímání.

Václav Bezouška

Žádné komentáře:

Okomentovat