13. 12. 2011

Vlastní kalendář ze Zoneru v AaronlabuKaždý fotograf se rád chlubí svými povedenými fotkami. Tím, že z nich uděláte kalendář, zajistíte, že každá z nich bude vystavena na odiv celý měsíc J. Kalendář ze zaslaných fotek vám dají dohromady v minilabu. Pokud ovšem nechcete své díla vložit do univerzálních šablon, vytvořte si kalendář vlastní. Díky programu Zoner a našemu Aaronlabu je to jednoduché!


Ve Správci dokumentů otevřete složku, kde se fotografie určené pro kalendář nacházejí, a v nabídce Publikovat, zvolte funkci Kalendáře.


V této nabídce zaškrtnutím vyberete fotografie, které chcete použít. Pokud složka obsahuje pouze fotografie, které mají být v kalendáři, zvolte Vybrat vše. Po té klikněte na tlačítko Další.

V této nabídce můžete přesně určit rozměry kalendáře (A4, A5, A6 atd.), orientaci fotografií (tzn., zda má kalendář být vytvořen z fotografií na výšku, nebo na šířku). Náročnější uživatelé mohou nadefinovat i odsazení od okrajů.


Zvolení správné šablony je samozřejmě jedna z nejdůležitějších věcí, protože má velký vliv na konečnou podobu kalendáře. K dispozici je přibližně 40 druhů kalendářů, takže si vybere opravdu každý.Pod položkou datum můžete zvolit nejen rok, pro který má kalendář platit, ale i měsíc, jímž má začínat. Toto je podle mě milá funkce pro ty, kteří by chtěli někomu dát kalendář k jiné příležitosti, než jsou Vánoce nebo Nový rok.V místním jazykovém nastavení můžete vybrat i jiné jazyky, pokud byste kalendář chtěli dát někomu ze zahraničí. Zajímavá je položka Vlastní, pomocí které můžete pojmenovat měsíce podle své fantazie a potřeby.


V nastavení parametrů kalendáře lze zvolit celou řadu údajů, které se mají, nebo naopak nemají zobrazovat. Zda měsíce mají být označeny názvem, nebo číslicí. Mimo neděle můžete označit i jiné dny. Ty, které jsou pro vás důležité, budou označeny červeně. Zoner dokonce umí po zaškrtnutí možnosti dny volna červeně označit státní svátky. Pokud je pro vás, nebo pro toho, komu je kalendář určen, důležité, aby v kalendáři byla i jména, lze zvolit Zobrazit jmeniny.

V této nabídce zvolíte způsob vkládání obrázků, který může být automatický, automatický s rotací, nebo manuální přetažením myši (to se děje v dalším kroku). Dále pak můžete zvolit způsob umístění obrázku – oříznout, vsadit, nebo roztáhnout.

V umístění obrázků do šablony se fotografie načtou do vámi zvolené šablony.

Pokud jste v předchozím kroku zvolil manuální vložení, budete muset obrázky do šablony „přetáhnout“ myší.
 
Toto je poslední krok, ve kterém zvolíte, co vlastně chcete se svým projektem udělat. Dá se zvolit přímý tisk z vaší tiskárny, nebo uložení v interním formátu (otevře se jen v Zoneru), uložení jako bitmapy, nebo export do formátu PDF.


Pokud byste takto vytvořený kalendář chtěli vytisknout v našem fotolabu, náš laborant Tomáš Čech doporučuje exportovat ho a následně uložit jako bitmapy a při ukládání zadat rozměr 300 DPI.

Jak vidíte, vytvoření kalendáře v programu Zoner není žádná věda a zvládne to prakticky každý. Pokud tento program nemáte, můžete si zakoupit plnou verzi v našem e-shopu, nebo si stáhnout 30denní zkušební verzi zdarma.
Václav Bezouška

Žádné komentáře:

Okomentovat