16. 12. 2011

Nová kategorie kompaktů pro všechny


„Bezzrcadlovky“, „nezrcadlovky“, „zrcadlovky bez zrcadla“ a celá řada dalších fotoaparátů pyšnící se tímto titulem se pomalu ale jistě stává hvězdou nejen podzimní sezóny. Řeč bude o vycházejících převratných novinkách ve fotografickém průmyslu.

Jestliže patříte mezi ty, kdo odkládají kompakt kvůli nižší kvalitě snímků a menší nabídce funkcí, ale netroufnete si na digitální zrcadlovku, pak jste na správné adrese. Nabídneme vám kompromis, jak nestrádat a posléze netruchlit nad chabou technickou úrovní fotek.

Kompakt nebo zrcadlovka?
Ani jedna varianta není správná. V případě „bezzrcadlovky“ se jedná o přístroj s daleko lepšími výsledky, než jaké umí nabídnout kompakt, ale přitom jednodušší než zrcadlovka. Kompakty s výměnnými objektivy jsou nejnovější a rychle se rozvíjející skupinou fotoaparátů. Mohou tedy nabídnout relativně malé rozměry a nízkou hmotnost při zachování kvality snímků, na jakou jsou zvyklí majitelé zrcadlovek (DSLR). Při výběru konkrétního modelu vás proto bude zajímat prvek na první pohled neviditelný – jejich snímací čip.

Kvalita zrcadlovek v kompaktním provedení
Za několikrát zmíněnou vyšší kvalitu fotografií vděčíme v bezzrcadlovkách především snímacímu čipu, který je zde několikanásobně větší, než v běžných kompaktech. Díky němu tyto přístroje poskytují dobré výsledky v horších světelných podmínkách a obecně nižší úroveň rušivého šumu. To jsou právě ty vlastnosti, ve kterých kompakty silně pokulhávají. (A prosím pozor – mluvíme zde o velikosti čipu, nikoliv o jeho rozlišení v megapixelech, což je kritérium, které většina laiků zcela zbytečně přeceňuje.) Druhá velká výhoda zrcadlovek – velmi rychlé automatické ostření však až do nedávna kompaktům s výměnnými objektivy chyběla. Poslední modely bezzrcadlovek, nicméně vyspěly natolik, že v ostření patří k těm vůbec nejrychlejším.

Pokud je velikost čipu jedním z hlavních měřítek, které má odlišit obrazovou kvalitu bezzrcadlovek od toho, co zvládají kompakty, je potřeba upozornit na skutečnost, že různí výrobci používají u této kategorie fotoaparátů různou velikost čipů.

Senzor typu APS-C, používaný v digitálních zrcadlovkách amatérské a poloprofesionální třídy, najdeme pouze u vybraných modelů kompaktů s výměnnými objektivy, přičemž ty ostatní využívají čipů menších. Leč stále nesrovnatelně větších, než jsou ty v klasických kompaktech. Dnes si uvedeme jen pár vybraných kousků.

Největší čip formátu APS-C najdete v modelech Sony NEX-7 a Samsung NX200.

Sony NEX-7
Velmi malé rozměry, ale i profesionální kvalitu nabízí Sony se svým NEXem, který obsahuje snímač s rozlišením 24,3 Mpx v atraktivním provedení lehkého těla z hořčíku. Procesor BIONZ zajišťuje čisté snímky s nízkým šumem, díky kterým ve fotografiích zůstanou zachovány nejjemnější detaily. K dispozici je manuální ovládání jako u digitální zrcadlovky s přesným elektronickým hledáčkem a možnost natáčet úžasná Full HD videa také s manuálním ovládáním expozice. Jako bonus navíc Sony přidává výkonné kreativní funkce. Jen jeho cena zatím nebyla stanovena.
 Sony NEX-7
 Sony NEX-5N

Samsung NX200
Dalším podzimním představením je kousek NX200 od Samsungu. Také on nabízí bleskovou rychlost sériového snímání, a to až 7 snímků za sekundu. Velké plus má i za rozsah hodnoty ISO, která se pohybuje v rozmezí 100 až 12 800. Obrazovou kvalitu zajišťuje snímač APS-C typu CMOS s 20,3 Mpx produkovaný Samsungem. Své výtvory si můžete prohlížet na 3“ VGA Amoled displeji a ukládat je na paměťové karty SD, SDHC nebo SDXC. Nejeden uživatel jistě ocení možnost natáčet Full HD video s rozlišením 1920 × 1080 při 30 snímcích za sekundu.
Samsung NX200
Samsung NX11

Nikon do kategorie kompaktů s výměnnými objektivy vstoupil se svým vlastním snímačem CX, který i vyvinul. V nabídce má v současnosti dva modely – Nikon 1 J1 a Nikon 1 V1.

Nikon 1
Novinka od Nikonu, která je tak žhavá, že ji můžete v současnosti potkat i na billboardech okolo našich dálnic, jistě osloví mnohé fotografy nejen pro zvučnou značku, kterou hrdě nese na svém těle, ale především pro řadu unikátních funkcí. Jednou z nich je například schopnost vyfotit snímek dříve, než tak učinítevy sami. Tento „zázrak“ funguje díky schopnosti fotoaparátu pořídit celou sérii fotografií okamžitě poté, co jen třeba zavadíte prstem o spoušť, a uloží je do své paměti. Takto vysoká pohotovost je možná díky výkonnému mikroprocesoru a velice rychlému systému ostření. Zdánlivě nižšího rozlišení 10,1 Mpx se nelekejte – snímky jsou při něm stále velké, nadmíru pro jakékoliv běžné použití, a navíc budou technicky kvalitnější, než v případě fotoaparátů, které se předhánějí v co největším počtu megapixelů.
Nikon 1 V1
Nikon 1 J1

Důležitým standardem používaným v kategorii bezzrcadlovek je formát čipu micro 4/3. Tento najdete například ve fotoaparátech Panasonic Lumix DMC-GF2 a Olympus PEN E-PL2. Oba modely již mají své nástupce, a proto je můžete pořídit za velmi výhodné ceny.

Panasonic Lumix DMC-GF2
Obsažený snímač LiveMos poskytuje rozlišení 12,1 Mpx a umožňuje individuální nastavení poměru stran snímků (4:3/3:2/16:9/1:1). K dispozici jsou režimy manuální, poloautomatické i plně automatické. Nechybí možnost natáčet videa ve Full HD rozlišení. Je vybaven i dotykovým LCD displejem, pro lepší orientaci poslouží podsvícená tlačítka. Stejně jako modely řady Lumix G i GF2 podporuje fotografování ve 3D a připojení prostřednictvím rozhraní VIERA Link. Režim sekvenčního snímání zvládne až 60 fotografií za vteřinu, aniž by se jakkoliv zhoršily tonální přechody nebo kresba detailů.
Panasonic DMC-GF2
Panasonic DMC-GF3

Olympus PEN E-PL2
Tento model oproti svým předchůdcům výrazně vyspěl. Kromě stylového designu vás osloví kvalitní optika, a to hlavně inovovaný standardní zoom, který představuje největší přínos nového PENu. Ostření je velice rychlé a zoom tichý tak, že můžete natáčet videosekvence bez ruchů způsobených automatickým ostřením objektivu. Novinkou je komunikační port pod sáňkami blesku, ke kterému připojíte tzv. PENpal Bluetooth. Ten umožní fotografie okamžitě přenést z aparátu do mobilního telefonu a ihned sdílet na sociálních sítích. Výrobci slibují dobrou redukci šumu, kde se neztratí jediný detail, a to až do ISO 1000.
Olympus PEN E-PL2
Olympus PEN E-PL3

Jsou tím pravým pro vás?
Pokud se po přečtení článku ptáte, zda by bezzrcadlovka mohla vyhovovat právě vám, ujasněte si v první řadě, co od focení očekáváte. Jestliže dosud používáte obyčejný kompakt, může vám taková bezzrcadlovka pomoci objevit zcela nové fotografické obzory. Vaše fotky budou kvalitnější a díky postupnosti plně manuálního ovládání se můžete ve svém koníčku výrazně zdokonalit. Naopak pro zrcadlovkáře může být kompakt s výměnnými objektivy ideálním společníkem v situacích, kdy záleží nejen na technické kvalitě fotografií, ale také na mobilitě. Díky velké konkurenci a neustálému vývoji je přitom možné pořídit bezzrcadlovky za velmi slušné peníze, které vaší kapse neodlehčí víc než kvalitnější kompakt. Nejlépe uděláte, když si je přijdete vyzkoušet do některé z našich prodejen.


Kristýna Krejčířová

Žádné komentáře:

Okomentovat