20. 12. 2011

Je libo stativ pro digitální zrcadlovku?

Použití stativu je v mnoha fotografických situacích stejně přirozené jako nasazení polarizačního filtru na horách. Poradíme vám, podle čeho vybírat tento doplněk pro digitální zrcadlovky a doporučíme několik modelů z aktuálních produktových řad.

Nejlepší investice
Jelikož jsme tento článek zaměřili na digitální zrcadlovky, předpokládáme, že jste ti, kdo se nespokojí s průměrem. Hlavní je uvědomit si, že investice do kvalitního a pohodlného stativu je vždy vratná. Skutečností také je, že stativ zpravidla přežije i váš fotoaparát. Je tedy dobré vložit více financí do tohoto příslušenství, protože opravdu kvalitní stativ vám může bez nadsázky vydržet “napořád”.

Stativ budete používat hlavně v těch případech, kdy hrozí rozostření snímku při delší expozici, a také při zachování atmosféry, když chceme zanechat původní světlo. Obecně při horších světelných podmínkách. Stabilizace tímto způsobem je důležitá, a pokud vám záleží na ostrých snímcích, je to jeden z důležitých kroků ke skvělým fotografiím.

Důležité parametry
To, čemu byste měli věnovat největší pozornost, je materiál stativu. V nejlevnější kategorii se setkáte převážně s hliníkem. S rostoucí cenou dosáhnete na kvalitnější stativy z uhlíkových vláken, přičemž nejvyšší nároky uspokojí stativy titanové. Jejich předností je kombinace vysoké pevnosti s velmi nízkou hmotností.

Důležitým rozhodovacím faktorem je u stativu i jeho konstrukce. Také zde narazíte na tři typy - tripody se třemi nohami a vysouvací tyčí, které zajišťují vůbec nejlepší stabilitu, dále monopody, tj. stativy s jednou nohou, jejichž smyslem je tlumení vertikálních vibrací, a nakonec stativy stolní, až “kapesní”, určené pouze pro spolupráci s kompaktními aparáty.

Žádný stativ se neobejde bez hlavy - ta je u některých modelů jejich přímou součástí, pro jiné ji musíte dokoupit zvlášť, nejlépe se zohledněním vašich konkrétních požadavků na tuto část vybavení. Stativové hlavy jsou třícestné (vhodné pro focení makra, ale s většími rozměry) a kulové (menší a umožňující rychlejší manipulaci).

Ještě než si stativ koupíte, rozmyslete předem, zda jej budete používat v terénu či v ateliéru. Některé modely jsou opravdu těžké, zato stabilnější; pro outdoorové fotografování však oceníte lehčí a snadno přenosné typy. Pozornost věnujte i maximální a minimální výšce, aby jejich rozsah odpovídal vašim potřebám.

Posledním kritériem, které budete možná zvažovat, je počet segmentů nohou stativu - setkáte se s třemi nebo čtyřmi segmenty - menší číslo značí lepší odolnost vůči vibracím, větší naopak kompaktnější rozměry ve složeném stavu.

STATIVY PRO ZRCADLOVKY - TIPY PRO VÁS

Manfrotto 190 XPROB + MA 804RC2
 
Profesionální stativ Manfrotto je vytvořen tak, aby měl fotograf maximální pohodlí a komfort. Výrobci toho dosáhli tak, že uživatelům nabídli mechanismus, který umožní přednastavit sloupek do horizontální polohy bez náročné demontáže. Je doporučován jako praktické vybavení do studia, ale s hmotností 1,8 kg je snadno přenosný i v terénu. Nohy stativu jsou skokově výklopné ve stupních. Maximální výška je 122 cm, minimální je 8,5 cm. Hliníkové tělo se řadí mezi tripody, takže je tento kousek sázkou na jistotu.

Manfrotto 055XPROB
Další dílo od této firmy je sice levnější, ale jeho univerzálnost vás překvapí. Stabilitu není potřeba zdůrazňovat, vynikne však možným zatížením až do 7 kg. Vhodný je do ateliéru i do terénu, ačkoliv váží 2,4 kg. Maximální výšku ocení i vyšší fotografové, dosahuje perfektních 176 cm. Minimální pracovní výška potom činí pouhých 11 cm. Při polohování využijete čtyři rozdílné stupně polohy nohou a možnost vertikální i horizontální polohy středového sloupku. Manfrotto 0550XPROB je snadno polohovatelný s dobrou manipulací a má minimum plastových částí.
Manfrotto 055XPROB

Fomei Alumin 500/MH300
 
Souprava stativu a hlavy od Fomei je vhodná pro všechny typy fotoaparátů. Úžasná je rychloupínací destička pro snadnější nastavení do pracovní polohy, maximální nosnost je až 8 kg. Nohy mají 4 segmenty, každá je vybavena závěrem, opět rychloupínacím. Adjustaci navíc zvládne na jakémkoliv místě nohy. Vyšší hmotnost (2 450 g) vyvažuje slušných 170 cm na maximální výšce, ta minimální je potom 53 cm. Určitě oceníte kvalitní hlavu, která je součástí balení.Fomei Magnesium PRO 400
Jak už název napovídá, jedná se o kousek z magnesia. To znamená, že při stejné hmotnosti, jakou by měl v hliníku (1,8 kg), nabídne nesrovnatelně vyšší pevnost podobnou oceli. Díky tomu je mimochodem velmi stabilní. Při maximální výšce 153 cm unese až 10 kg “nákladu”, v nejnižší poloze dosáhne do výšky 38 cm nad základnu. Ve složeném stavu počítejte s délkou 53,5 cm. Pevné a kvalitní klouby na nohou stativu jsou dalším krokem ke stabilnějším výsledkům Magnesia PRO 400. A dárek k nákupu pro vás? Pouzdro, které chrání proti odřeninám.
Fomei Magnesium PRO 400 stativ

Fomei Alumin PRO 602
Jelikož je Fomei jeden z předních výrobců bezchybných stativů, nabídneme vám ještě jeden. Tento je z řady opravdu nejlevnějších, ale s ucházející kvalitou. Tělo je vyrobeno z odolných speciálních hliníkových profilů, hlava, která je součástí, je vyrobena z magnesia. Je velmi lehký (1,8 kg), ale ústřední tyč je vybavena háčkem pro umístění závaží či brašny. Nejvýš jej vytáhnete do 1,54 m, pro nejnižší pozici spolu s nastavením úhlů noh umožní i fotografování ve výšce 31 cm. Nohy se třemi sekcemi mají rychloupínací závěry, pro pevnou adjustaci kdekoliv na jejich tyčích. Trojcestná hlava je osazena vertikální i horizontální vodováhou s výměnnou destičkou. Tento model je vhodný hlavně pro věčně začínající fotografy, které posune kupředu a zalichotí jim svou cenou.  

Giottos MT8281B 
Tento kousek bych si neodpustila vám nepředstavit. Vysoce profesionální stativ, který díky vybroušené konstrukci vezmete i do terénu bez sebemenších obtíží. Tělo (je dodáván bez hlavy) je vyrobeno z ultra pevného materiálu – karbonu a uhlíkových vláken, která zajistí dostatečnou pevnost celé konstrukce i při velkém zatížení až do 12 kg. Hmotnost samotného stativu dosahuje 2,5 kg. Nohy můžete rozevřít až do tří poloh, se třemi segmenty a maticovým vybavením prvotřídním systémem Giottos zaručuje spokojenost zákazníků. Na jejich koncích jsou pryžové vyměňovací koncovky. Vrchní část je zaopatřena gumou pro praktičtější používání. Okouzlí vás maximální výška, která činí téměř dva metry, na opačném konci se stáhnete na pouhých 29 cm.
Giottos MT8281B

Giottos MTL3261B
Opět nabídnu i jednu z levnějších variant. To ale neznamená, že by nebyl profesionální. Tento tripod se vyznačuje rychlým a praktickým skládáním, hlavně kvůli skvělým rychloupínacím svorkám. Super bonusem je vodováha, kterou bohužel najdete jen u vybraných stativů, proto zde obzvlášť zaujme. Výškový rozsah stativu sahá od 21 do 167 cm. Vrchní části nohou, rozevíratelné do tří poloh, jsou vyztuženy gumou, to aby vám nevyklouzl z rukou. Čekejte průměrnou hmotnost (2,3 kg) a příznivou cenu.
Giottos MTL3261B

Velbon Sherpa Plus 630
Naší další novinkou potěšíme především vášnivé makraře. To proto, že tento unikátní stativ vyrobený z magnesia dosahuje extrémně nízké minimální pracovní výšky, a to 12 cm. Maximální výška dosahuje 163 cm. Práci se stativem zpříjemňuje potah svrchní části nohou polyuretanovou pěnou. Nohy jsou složeny ze tří sekcí a unesou zatížení bez zachvění až do 4 - 5 kg. Přesto je jeho hmotnost nevelká (1,6 kg), ale výrobci mysleli na vše a na středovou tyč zabudovali hák na zatížení pro zvýšení stability v rizikových podmínkách.
Velbon Sherpa Plus 630

Stativ = úspěch

Ať už se přece jen rozhodnete pro jakýkoliv typ, pamatujete na poučky, podle kterých vybírat. V budoucnu byste rozhodně poznali, kde jste při výběru udělali chybu. Je to investice, která sice není vidět tak jako na fotoaparátu, ale postupem času se vrátí a určitě vyplatí. Stativ zkrátka potřebuje každý, kdo to myslí s focením (byť jen trochu) vážně. 

Kristýna Krejčířová

Žádné komentáře:

Okomentovat