18. 12. 2011

Jak vybrat vhodný stativ pro kompakt

Tento článek zaměříme na fotografy, kteří používají malé kompaktní fotoaparáty a prostřednictvím stativu by rádi zdokonalili svoje schopnosti.
 
Ti se svými malými digitálními mazlíčky, které již omrzelo prvotní cvakání, a chtějí si jej zpestřit experimenty, asi právě zjistili, že potřebují stativ. Ať už na dlouhou expozici či na lákavé noční záběry nebo detailní pokusy s makrem, které ale už v pouhé ruce neudržíte z důvodu roztřesení obrazu.

Opět je nutné rozmyslet si dobře, na co, jak často, kam a kde všude má být naším pomocníkem tato podpěra. V případě kompaktů není potřeba, aby stativ překypoval mnoha přednostmi, které nevyužijete, ale zároveň není dobré brát hned ten nejlevnější.

O jistých parametrech jsme si již řekli u článku, kde jsme vybírali stativ pro zrcadlovku. Převážně se mnoho z nich vztahuje i na stativy pro kompakty. Jen u materiálů jsou použity levnější varianty jako hliníkové slitiny, tzv. duraly namísto kompozitů. Jsou cenově dostupné a přitom odolné a pevné.

Z hlediska konstrukce se běžně setkáte s tripody, monopody, ministativy nebo tzv. gorillapody. Tripody jsou ty nejstabilnější stativy o třech nohách s centrální tyčí. Monopod je stativ o jedné noze, s nízkou hmotností i celkovou velikostí. Jeho úkolem je tlumení vertikálních vibrací. Jedná se však jen o částečnou podporu. Využijete jej v případech, kdy potřebujete nést co nejnižší váhu nebo na místech, kde plně nerozložíte klasický stativ. Ministativy jsou určeny pro uživatele kompaktů, kteří by jej využili při nenáročném domácím focení. Zvláštním typem stativu je gorillapod. Jeho velmi ohebné nohy se dají zamotat téměř za vše, a to i na větev stromu, kámen apod. Tato kategorie stativů patří mezi nejlevnější.

TRIPODY

Manfrotto 7322YB s kulovou hlavou a batohem
Velmi lehký stativ typu tripod má pouhých 1,09 kg, je dodáván i s kulovou hlavou, která je malá a unese váhu i lehčí zrcadlovky, okolo 2 kg. Jeho celohliníková konstrukce zvládne snímání v rozsahu 360°. Dvousekční nohy stativu nastavíme na dva libovolné stupně. Při složení je jeho velikost 48 cm. Maximální výška je ucházejících 141 cm a minimální pracovní plocha také stojí za zmínku - 34 cm. Jako malý dárek od nás dostanete tašku MYpack, do které umístíte i 17" notebook.
Manfrotto 7322YB + kulová hlava + MYpack
 
Velbon DF-50

Tato firma vyrobila cenově přijatelný, avšak kvalitní stativ, který je vyroben z odlehčeného hliníku v kombinaci s plastovými komponenty. Třísekční nohy mají na koncích gumové paty pro zajištění stálého místa i na kluzkém povrchu. Středová tyč je zajištěna kličkou s ozubeným převodem, na vrcholku tyče je hlava PH-249Q, která zvládne polohování ve třech osách. Maximální výška je dobrých 152 cm a minimální 56 cm. Unese fotoaparát do hmotnosti 2 kg a jeho celková váha činí pouhých 1,4 kg. Skvělý prvek je vodováha umístěná na těle stativu. Součástí je i pouzdro s ramenním popruhem.

Velbon DF-50 3-směrný stativ + pouzdro


Hama STAR 63
Pokud si pořídíte stativ této značky, máte zaručený dobrý výsledek v ceně i kvalitě. Tento model dosahuje výšky 166 cm. Jeho vlastní hmotnost snad ani nezaznamenáte, má 1,7 kg. Unese však váhu fotoaparátu až 4 kg. Je dodáván spolu s trojcestnou hlavou s rychloupínací destičkou. Ústřední tyč je vybavena praktickou kličkou pro plynulé nastavení výšky. Překvapí zde barva, která výjimečně není černá, ale champagne. Skvělou cenu doplňuje bonus v podobě dvou vodovah a praktická brašna jako dárek.
Hama STAR 63

MONOPODY


Velbon UP-400 DX
 
První z uvedených monopodů je jednonohý stativ z řady DX značky Velbon. Pyšní se čtyřmi výsuvnými částmi nohy, se kterými dosáhne až na 169 cm. Minimální pracovní výška dosahuje 57 cm, což je také jeho velikost ve složeném stavu. Dodáván je včetně naklápěcí hlavy s rychloupínací destičkou. Jeho celková hmotnost je 0,65 kg, ale zatížení zvládne až do 1,5 kg. Ve spodní části najdeme gumovou patku, která je předurčena ke šroubování i s hrotem. A pro snadnější transport vám dáme i popruh.
 
 
Manfrotto MM394
 
MM394 je vyroben z kvalitního hliníku, ale jeho cena je více než ucházející. Tělo je složené z hliníkových trubek, proto váží jen 0,33 kg, díky čemuž je velmi kompaktní. Jeho největší výška je 152,5 cm poskytovaných tyčí ze čtyř segmentů. Minimální pracovní výška činí 48 cm a zvládne zatížení až 4,5 kg. Součástí je i integrovaná hlava, kterou využijete jak pro fotografování, tak pro natáčení videa. Dostanete i tašku jako ochranu proti případným odřeninám.
Manfrotto MM394
 
STOLNÍ STATIVY

Hama Traveller Mini
Tento cestovní stativ je opravdu až neuvěřitelně skladný a malý, ale zato pevný. S kulovou hlavou najde uplatnění nejen s fotoaparáty, ale i kamerami a mikrofony. Jeho maximální výška dosahuje 29 cm, ta nejmenší pak 18 cm. Jeho váhu opravdu ani nezaznamenáte, má pouhých 215 g. Na svých trojdílných teleskopických nohách unese hmotnost až do 3 kg.
Hama Traveller Mini

Fomei MT-10
Až neuvěřitelně miniaturní stativ nemá toto označení v názvu bezdůvodně. Je tak malý, že se vleze do každé kapsy. Jeho ohebné nožky snadno drží svůj tvar a je vhodný pro malé, lehké kompakty. Váží neuvěřitelných 150 g. Nejvyšší dosažená výška 120 mm se zde nemění. Jeho využití je však opravdu jen a jen pro takové to domácí focení.
Fomei MT-10 stolní ministativ

Fomei MT-55
Za pozornost stojí i jeden z nejmenších tripodů. Teleskopický stolní ministativ s kulovou výklopnou hlavou obsáhne 180° kolem osy horizontální a 360° kolem osy vertikální. Disponuje klasickým 1/4" závitem. Je učen opět pro ty nejlehčí digitální fotoaparáty. Maximální výška je 210 mm a minimální 120 mm. Nízká hmotnost spolu s dobrou cenou ho činí vhodným jako dárek.

Velbon CX-460 mini

Ačkoliv patří do kategorie ministativů, je velmi odolný a kvalitní. Navíc je vybaven hlavou PH-446Q, která má i rychloupínací destičku. Ta už bývá zásadou stativů vyšších tříd. Proto tento model můžete použít i s klasickou zrcadlovkou. Jeho maximální nosnost je cca 1 kg. S výškou 56 - 22 cm je využitelný pro dobrou makro fotografii. Středová tyč je zajištěna kličkou s ozubeným převodem, aretace noh je samozřejmě se svorkami, konce jsou vybaveny odpruženou gumou. Je to jeden z nejlepších stolních stativů za velmi přijatelnou cenu.


Velbon CX-460 mini/F 3-směrný stativ + pouzdro
 
GORILLAPOD

Joby Gorillapod

Jestli máte rozostřený obraz z kompaktních přístrojů, je právě on pro vás tím pravým. Jeho kloubová konstrukce je velmi snadno přizpůsobitelná povrchům a tlapky stativu jsou vybaveny magnetem. Je tedy možné, aby se zachytil i na kovovém povrchu v jakémkoliv úhlu. Vybaven je i rychloupínací destičkou. Jeho male nožičky se dají ještě natřikrát vysunout a jeho malá hmotnost činí pouhých 45 g. Maximální výška je 15 cm. Využijete ho jak pro fotoaparáty, tak i pro kompaktní kamery. Do terénu ideální společník a spolu s robustní konstrukcí dokáže divy.
Joby Gorillapod

Je to jen na vás
Žádná poučka vám konkrétně neřekne, jaký stativ je právě pro vás ten správný a jaký ne. Myslete na účel jeho využívání, podle toho pak zvolte model. Pokud byste si přece jen nebyli jisti, navštivte naši prodejnu, velmi rádi vám poradíme nejen s výběrem. Není důležité, jaký typ si vyberete, ale jaká bude jeho životnost. To zpravidla zjistíme až po určitém čase, ale naši prodejci jsou tu se svými zkušenostmi a radami pro vás. 

Kristýna Krejčířová

Žádné komentáře:

Okomentovat