10. 11. 2011

Vybíráme kompakt do 4000 Kč

 
Léto je u konce, stejně tak i doba dovolených, kde mnozí z nás v moři utopili, o skálu rozbili nebo jiným způsobem své digitální mazlíčky poslali na věčnost. Je tedy správný čas pro koupi nového fotoaparátu. Za rozumnou cenu se dá pořídit kvalitní digitální drobeček.

Mobil? Ne, kompakt!

Možná se ptáte, proč kupovat foťák, když to samé zvládne telefon. Ano, i některé nejmodernější mobilní telefony zhotoví mnohdy lepší snímek než samotný fotoaparát, ale není to pravidlem. Telefony pohoří už na základních věcech, které jsou u fotoaparátu nezbytnou nutností. Nás bude hlavně zajímat velikost čipu a počet megapixelů.

Zde bychom rádi upozornili na to, že vysoký počet megapixelů neznamená lepší a kvalitnější fotoaparát. U kompaktních přístrojů je to často dokonce naopak. Malé čipy s velkým rozlišením se totiž projevují výrazným šumem, který v případě kompaktů ze snímku dokonale neodstraníte ani počítačovým softwarem. Toto riziko si přitom mnoho zákazníků ve fotoprodejně vůbec neuvědomuje a "vyučeni" propagačními letáky jdou především za co nejvyšším počtem megapixelů. Zbytečně.

Další nutností je dobrá světelnost, tedy schopnost objektivu fotoaparátu propustit světlo nutné pro vytvoření snímku. Samozřejmě je rozdíl hovořit o světelnosti objektivu u zrcadlovky a o světelnosti objektivu u kompaktu. Na dnešním trhu najdeme mezi kompakty nejčastěji přístroje s clonovým číslem v rozmezí F3,0 až 5,8. Lepší clonové číslo (F2,8 a menší) čekejte spíše u drahých fotoaparátů.

Velkou váhu nepřikládejte ani závratným hodnotám ISO. Ty značí schopnost fotoaparátu exponovat ostré snímky i ve slabším osvětlení. Navzdory katalogovým hodnotám, u levnějších kompaktů se budete muset spokojit s využíváním ISO 200, maximálně ISO 400. Vyšší číslo povede k neúměrně vysoké míře šumu, přičemž na vině jsou opět malé čipy se zbytečně vysokým rozlišením.

Některé foťáky kapesních rozměrů nabízejí kromě automatických režimů také manuální, u nichž můžete využít vlastního nastavení různých hodnot, jako je zmíněné ISO nebo clona a čas, které využijete právě ve chvílích, kdy si automatika neví rady. Nabízí se i stabilizace obrazu, ta ale není vždy vhodným řešením, jde jen o umělé navýšení citlivosti, jehož produktem je nižší kvalita fotografií. Kvalitnější výsledky dokáže poskytnout stabilizace optická, nabízená u dražších modelů.

Panasonic FS35
Model značky Panasonic z ledna letošního roku nabízí až 16,1 Mpx při osminásobném optickém zoomu na objektivu Leica, který má rozsah 28 – 112 mm. Jako jeden z novějších modelů výrobce nabízí režim inteligentní automatiky, což umožňuje přeostřovat na objekty v pohybu. Inteligentní měření přepočítává expoziční hodnoty pro nejrůznější záběry – snaží se tak zanechat kresbu ve stínech. Výborný dynamický rozsah oceníte při fotografování v protisvětle. Na své si přijdou i nadšenci pro videa díky možnosti natáčet ve vysokém rozlišení, které lze rovnou sdílet na YouTube nebo Facebooku.
 Panasonic DMC-FS35

Canon Ixus 115

Nabízí se nám zde velikost snímače CMOS 1/2,3“ s 12,1 Mpx a systémem HS, jejž využijete za slabého osvětlení. čtyřnásobný optický zoom se stabilizátorem pomůže s přiblížením bez roztřesení. A 28mm širokoúhlý objektiv stojí za zmínku pro focení skupin nebo v malých interiérech. Oceníte také třípalcové tvrzené sklo LCD displeje. Tenké kovové tělo navíc skrývá i Full HD video.
 Canon Ixus 115 HS

Canon Powershot A3300
Vlajková loď řady A má barevně chytlavý design. Ergonomie i tlačítka se drží nepsaných pravidel. Přístroj je určen pro úplné amatéry, proto postrádá jakoukoliv manuální funkci. Přínosem je režim „live“, který méně znalým uživatelům pomůže při výběru scén. Příjemné je i nejkratší ohnisko objektivu 28 mm. Uživatele potěší také tichý režim je také velmi sympatický společně s podporou karet SDXC, ale také malý doplněk - simulace rybího oka.
 Canon PowerShot A3300 IS

Nikon S4150
S příchodem podzimu představuje Nikon novou řadu nenáročných kompaktů. Dotykový displej o velikosti 3“ se stručným menu určitě potěší i ty největší odpůrce nastavování a hledání ve fotoaparátu. Pětinásobný rozsah objektivu začíná na širokoúhlých 26 mm. Aparát zvládne videozáznamy v HD kvalitě o 30 snímcích za sekundu či fotografie s rozlišením 14 Mpx. Nabízí i ohodnocení fotografií rovnou v přístroji, což urychlí další třídění.
 Nikon Coolpix S4150

Nikon S6150
Letošním trendem je dotykový displej o velikosti 3", který se týká i tohoto kousku. Malý, elegantní a stylový foťák s objektivem Nikkor překvapí sedminásobným zoomem a světelností F3,2 – 6,5. S rozlišením 16 Mpx nabízí mnoho barevných variant a podporu karet SDXC.
 Nikon Coolpix S6150

Olympus VR-320
Vynechat určitě nelze tradiční Olympus, který se výrobou kompaktů zabývá snad od nepaměti. Tento model nás zaujal díkyvelmi širokému ohnisku 24 mm, jen škoda světelnosti, již výrobci moc neřešili a nabídli nám jen F3 – 5,9. Ovšem pokusili se to vynahradit duální obrazovou stabilizací, která redukuje rozmazání při fotografování v pohybu. A nebyl by to Olympus, kdyby nenabídl i „magické“ filtry.
 Olympus VR-320

Sony W570
Designově vybroušený kompakt Sony dosáhl od posledního modelu lehkého pokroku. Pyšní se menšími rozměry než jeho předchůdce, na základní tlačítka dosáhnete pohodlně. LCD displej má velikost 2,7". Nevýhodu oproti předchůdci je snížená světelnost na konci ohniska F6,3. Rozsah ohnisek je pětinásobný, a to 25 125 mm. Expoziční hodnoty bohužel nezměníte, vládne zde automatika. Ovšem ISO si nastavit můžete, a to v rozmezí 80 až 3200. I při vyšším zaclonění fotoaparát zanechá minimální následky šumu.
 Sony CyberShot DSC-W570

Sony TX1
V tomto tenkém a elegantním těle se ukrývá oproti předchůdci 10,2 Mpx. Ostrost fotografií zajišťuje systém Anti Motion Blur. Kromě zajištěné ostrosti vás jistě nadchne i realistické zobrazení barev, stejně jako vynikající kvalita videa s rozlišením 1280 × 720 pixelů při rychlosti 30 snímků za sekundu. Fotoaparát vyniká perfektní kvalitou i při fotografování v horších světelných podmínkách. Největší plus dáváme třípalcovému dotykovému displeji, je přesný, ostrý a detailní. Co víc si přát?
 Sony CyberShot DSC-TX1

Fuji XP30
Tahle značka není na našem trhu nijak dominantní, přesto nás okouzlila natolik, že jsme pro vás vyzdvihli dva modely, které určitě stojí za zmínku. A to hlavně pro vášnivé cestovatele, kterým sem tam foťák upadne, někdy dokonce do vody. Model Fuji XP30 je odolný proti nárazům jakéhokoliv druhu, zvládne ponor do hloubky až 5 m a odolnost do teploty až -10 °C. Samozřejmostí je stabilizátor, který se postará o ostrý záběr i pod vodou. Jako bonus Fuji přidal GPS navigaci.
 
 Fujifilm Finepix XP30

Fuji F80
Druhý model je už pro ty, kteří raději zůstávají v pohodlí svého domova. Kvalitní širokoúhlý objektiv Fujinon s ultrazoomem má světelnost F3,3 – 5,6 a ohnisková vzdálenost začíná na 27 mm. 12 Mpx s destinásobným optickým zoomem pořídíte nejen fotografie, ale i videa v HD kvalitě 1280 × 720 s 24 sn/s. Fotoaparát si vypomáhá inteligentním bleskem, který použije jen tam, kde opravdu musí. Menším negativem je mírná vinětace – ztmavení v rozích obrazu při kratším ohnisku.
 
Fujifilm FinePix F80EXR - za 3490,- Kč

Rozmanitost za nízkou cenu

Uvedené fotoaparáty většinou disponují čipem o velikosti 1/2,3" a jejich rozlišení se pohybuje mezi 12 až 16 Mpx. Zato objektivy jsou na tom lépe. Jejich zoomy mohou být pětinásobné, ale dokonce až dvanáctinásobné. Důležitější než samotný zoom je ovšem rozsah ohniskových vzdáleností. Širokoúhlý objektiv je samozřejmě nejlepší – vybírejte proto ty, jejichž hodnoty začínají alespoň na 28 mm. Tuto vlastnost oceníte zejména při focení v místnostech, kde není mnoho místa. Většina popsaných aparátů nabízí pouze automatiku, což ovšem daná cílová skupina uživatelů spíše ocení.

Před koupí je dobré si fotoaparát vyzkoušet, zda dobře „padne do ruky“. Neprohloupíte, když s ním navíc pořídíte i několik zkušebních snímků v různých příkladech osvětlení.

A na závěr opakuji – vybírejte raději podle vyšší světelnosti objektivu bez ohledu na počet megapixelů. Jinak problém sehnat praktického pomocníka pro pořizování fotek do čtyř tisíc korun mít nebudete. Záleží už jenom na vás, jaký typ si vyberete.

Kristýna Krejčířová

Žádné komentáře:

Okomentovat