30. 11. 2011

Správný outdoorový kompakt

Sportovní nadšenci se nespokojí s průměrnými výsledky při svých výkonech. Proč se taky spokojit s málem, když můžeme chtít víc?

Outdoorový kompaktní fotoaparát si jistě nevybere jen člověk sportovně založený, ale i člověk, který touží po krásných snímcích z dovolené či výletů. Tam se však s aparátem může leccos stát. Mnozí z nás z praxe vědí, jak rychlé to je, když přestane fungovat předmět na zachycování vzpomínek. O to víc nás pak mrzí, když nemůžeme zaznamenat konkrétní moment, na kterém nám záleželo. Proto vám doporučíme kompakty, které jen tak něco nerozhodí a vydrží i pád z výšky. A nejen to, zvládnou udělat i kvalitní fotografie pod hladinou.

Novinky v kategorii outdoorových kompaktních fotoaparátů prezentovali již téměř všichni větší výrobci. Proto není těžké v naší prodejně zapátrat a vybrat si ten pravý. Na našem trhu je mnoho outdoorových kompaktů, které nabízejí snad i nadpřirozené funkce. Standardem je vodotěsnost, odolnost proti nárazu i mrazuvzdornost. K některým je přidána i GPS navigace, což ocení hlavně neúnavní cestovatelé.

Fotoaparáty jsou většinou vybaveny velkým dotykovým displejem, při výběru si však musíme dát pozor na to, aby postranní tlačítka šla dobře mačkat. To proto, že jsou tlačítka překryta gumovým pláštěm. Který zaručuje vodotěsnost. Je tedy lepší si fotoaparát před koupí vyzkoušet.

Canon PowerShot D10
Tento typ nás uchvátil hned na první pohled, a to nejen díky vzhledu, který naznačí, do jaké kategorie kompaktů spadá, ale hlavně kvůli jeho vlastnostem. Úžasná je clona, ta má perfektních F2,8-5,9, což vám dá nejen super světelnost, ale ještě lepší hloubku ostrosti. A to i při náročném focení v moři. Ohnisková vzdálenost je 35 – 105 mm. Při rozlišení 12,1 Mpx má trojnásobný optický zoom. Velikost displeje je slušných 2,5 palce. Stabilizace je dokonce dvojnásobná neboli duální, a to optická i elektronická. A samozřejmě je fotoaparát vodotěsný do hloubky až 10 m, vydrží pád z výšky 1,2 m a nepřestává pracovat ani při -10 °C. Ergonomie fotoaparátu je vyvinuta tak, aby fotografování pod vodou bylo snadné, rychlé a efektivní. Stejně jako přepínání režimů.
 Canon PowerShot D10
 Canon PowerShot D10 Adventure Kit

Nikon Coolpix AW100
Novinkou Nikonu je model s rozlišením 16 Mpx s pětinásobným optickým zoomem a světelností F3,9-4,8. Nad tím se není třeba pozastavovat, ale fotoaparát nabízí i vestavěnou GPS. Díky elektronickému kompasu a mapě světa můžeme data opatřit geografickými značkami a jednoduše se orientovat na místech nám neznámých. A když nebudete právě zaznamenávat své momenty, můžete zapisovat svou trasu či si ověřit polohu pomocí kompasu na třípalcovém LCD monitoru. Samozřejmostí je voděodolnost do hloubky až 10 m, nárazuvzdornost a odolnost vůči teplotě je až do -10 °C. Díky speciálním režimům zaručuje skvělé výsledky při fotografování na přímém slunci, ve tmě i hluboko pod vodní hladinou. A to vše se dá podle výrobců ovládat jen jednou rukou.
Nikon Coolpix AW100

Olympus Mju Tough 8010
V tomto kovovém těle se ukrývá nespočet pozitivních vlastností. Při 14 Mpx, je světelnost F3,9–5,9 s pětinásobným optickým i digitálním zoomem. Ohnisková vzdálenost nabídne půvabných 28-140 mm. Stabilizace je opět duální. A to, že je vodotěsný do 10 m, mrazuvzdorný do -10 °C snad nemusím zdůrazňovat, navíc je také nárazuvzdorný při pádu z výšky 2 m a vzdoruje tlaku až do 100 kg. Fotoaparát vám umožní snímat také HD video, které si pak spolu s fotografiemi v perfektních detailech zobrazíte například na televizi s vysokým rozlišením. Chytrou „vychytávkou“ je LED osvětlení pro nasvícení podvodních či makro záběrů. A LCD displej o velikosti 2,7 palce zapíše data na paměťové karty SDHC či SD.
Olympus mju TOUGH 8010
Olympus TG-810

Olympus TG-310
Za zmínku stojí určitě i tento fotoaparát, ačkoliv ve škále outdoorových aparátu Olympusu stojí nejníže. Můžete ho využít na jakoukoliv nejen adrenalinovou aktivitu, ale i na různé společenské události, aniž byste se báli, že se vám rozbije. Opět je vodotěsný až do hloubky 3 m, nárazuvzdorný do 1,5 m a zvládne zimu do -10°C. Jeho tělo je ale natolik kvalitně zkonstruované, že přežije i nemotorné dětské ruce. Před objektivem se totiž nachází tvrzené sklo, na krytce pro kartu a baterii najdeme těsnění a také tlačítka pod gumovým pláštěm. O vykreslení obrazu se stará CCD snímač s rozlišením 14,5 Mpx a širokoúhlý zoom s rozsahem 28-102 mm a průměrnou světelností F3,5-5,1. Možná že oceníte i snímání v režimu 3D a Eye-Fi Card pro automatické bezdrátové přenosy fotografií do PC a na webové stránky. Nabízí řadu fotografických režimů, z nichž vynikají kreativní filtry, které lze použít i při natáčení videosekvencí.
Olympus TG-310

Panasonic DMC-FT3
Kovové tělo ukrývá snímač s rozlišením 12,3 Mpx. Snese pád z výšky 2 m, nevadí mu mráz do -10 °C, je dokonale prachotěsný a ve vodě se s ním lze potopit až do hloubky 12 m. Přitom zvládne nejen fotografovat ve 3D, ale i natáčet ve Full HD. Navíc má špičkovou GPS jednotku s barometrem, výškoměrem a kompasem. Takže vám v každém okamžiku přesně sdělí, kde se nacházíte. Měří i hloubku ponoru při potápění. Širokoúhlý objektiv LEICA s ohniskovou vzdáleností 28-128 mm má 4,6násobný optický zoom s vylepšeným optickým stabilizátorem Power O.I.S. Oproti jeho předchůdci se dále zrychlilo sekvenční snímání, a to až na 3,7 snímků za sekundu. Oceníte i jednoduché a intuitivní ovládání nejen ve vodě.
Panasonic DMC-FT3

Sony DSC-TX10
Designový a elegantně tenký kompakt s odolnou konstrukcí je nabitý špičkovými funkcemi. Objektiv Carl Zeiss s čtyřnásobným optickým přiblížením začíná na širokém ohnisku 25 mm. Na kvalitě snímků se dále podepíše 16,2Mpx CMOS obrazový snímač a nemálo významný je i optický stabilizátor. Na třípalcovém displeji si můžete rovnou prohlédnout vámi natočené Full HD video se stereozvukem či si díky speciálnímu režimu vytvořit panoramatický snímek, ať už pod vodou či ve 3D. Fotoaparát zvládne i makro snímky již od vzdálenosti 1 cm a samozřejmě je odolný vůči vodě, prachu, mrazu a otřesům.
Sony DSC-TX10

Pentax Optio WG-1
Tento kousek vás zaujme již svým designem. Zvládne ponor do hloubky 10 m, je odolný při pádu z výšky až 1,5 m, nevadí mu zima do -10°C, ani krátkodobé stokilogramové zatížení. Snímač typu CCD nabídne rozlišení 14 Mpx. Objektiv skrývá pětinásobný optický zoom se světelností od F3,5 a nejkratším ohniskem 28 mm. Zajímavostí je pětice LED diod umístěných kolem objektivu, sloužících pro přisvícení při pořizovaní makro fotografií.
Pentax Optio WG-1

Snadno a bez problémů
Pokud opravdu paříte k těm, kdo rádi prožívají aktivní dovolenou, bude pro vás investice do tohoto typu fotoaparátu přínosem. Záleží jen na vás, jakou značku si vyberete. Výrobci se neustále snaží zdokonalovat a specializovat své výrobky, a proto není obtížné vybrat si foťák vhodný přímo pro vás.

Kristýna Krejčířová

Žádné komentáře:

Okomentovat