9. 11. 2011

Jak se fotí v Malajsii

O letošních prázdninách jsem se svou manželkou podnikl (svatební) cestu do Malajsie. Jelikož jsme dostali svatebním darem Nikon D3100 + 18-105, bylo hned jasné, čím budeme fotografovat. Nicméně jen samotný fotoaparát nestačí, bylo třeba ještě dokoupit nějaké příslušenství.

Mimo setového objektivu jsem ještě pořídil objektiv Nikkor 35mm f/1.8, který se nám osvědčil zejména při fotografování nočních nebo reportážních snímků. Jeho výhodou je, že má velmi dobrou světelnost, takže snímky můžete pořizovat bez blesku Na nich pak vidíme přirozené světlo a focení tak nepřitahuje tolik pozornosti. Tomu přispívají v neposlední řadě i jeho malé rozměry, po nasazení objektivu na tělo působí Nikon D3100, jako větší kompakt. Malajci se sice fotografování nebojí, ale výjimky se najdou, zejména v muslimských částech země.


Samozřejmě jsem pořídil i paměťovou kartu. Na tři týdny fotografování jsme měli 16GB kartu Kingston class 4 a naprosto nám stačila. Dokonce na ní zbylo ještě trochu volného místa, takže jsme ke konci natáčeli i krátká videa ve full HD kvalitě. I při plném rozlišení videa karta stíhala data bez problémů ukládat.

Pokud se chystáte na podobně dlouhou cestu, doporučuji dokoupit ještě jeden akumulátor. Malajsie je sice vcelku civilizovaná země a zásuvky najdete v každém hotelu, ale často jsme byli rádi, že náhradní akumulátor máme. Zejména při fotografování za pomoci živého náhledu, nebo natáčení videa kapacita akumulátoru rychle ubývala. Náš akumulátor byl originální - Nikon EN-EL14.

K setovému objektivu, který byl v největší permanenci jsme ještě koupili dva filtry. První byl UV filtr Marumi DHG Lens protect 67mm. Tento filtr slouží především jako mechanická ochrana přední čočky objektivu. Má větší počet antireflexních vrstev, takže se minimalizuje možnost nežádoucích odlesků. K těm docházelo jen při fotografování v přímém protisvětle. Druhý filtr byl polarizační Marumi C-PL 67 mm. Tento filtr zdůrazňuje modrou barvu moře nebo oblohy a částečně odstraňuje odlesky z vodní hladiny. Jelikož tento filtr nemá tolik antireflexních vrstev, docházelo přeci jen častěji k nežádoucím odleskům. Pokud se tedy chystáte k moři nebo na hory, kde je sluneční svit hodně intenzivní, doporučuji za filtry něco připlatit a kupovat filtry s větším počtem vrstev a lepší povrchovou úpravou. 

To vše je však zapotřebí do něčeho uložit. Vezli jsme s sebou 2 brašny - Lowepro Nova 160AW a Lowepro Adventura TLZ15. Brašna Lowepro Adventura TLZ15 je pistolového typu a používali jsme jí při „lehkých“ vycházkách, kdy jsme uvnitř měli jen Nikon D3100 se setovým objektivem 18-105. V brašně Lowepro Nova 160 AW jsme měli uložené mimo fotoaparátu se setovým objektivem i výše vyjmenované příslušenství. Nejprve mi připadalo, že do ní fotoaparát s příslušenstvím nemůžeme naskládat, ale když jsme si dali trochu záležet, vše se pohodlně vešlo. Tato brašna je vybavená i pláštěnkou, což jsme ocenili nejen při výletech v džungli nebo při několika průtržích mračen, které nás potkaly, ale i při pobytu na pláži, kde chránila fotoaparát hlavně před drobným pískem, který se dostane opravdu všude. 

Na závěr bych měl jeden typ pro ty, kdo se chystají do oblastí, kde je opravdu velká vlhkost vzduchu podobně, jako v Malajsii. Přiznám se, že jsem z toho měl docela obavy. Obzvlášť, když jsem zaslechl několik příběhů fotografů, kterým v tomto prostředí po několika dnech fotoaparát přestal fungovat. Kolegové mi poradili, že by mohly pomoci silikonové sáčky proti vlhkosti, které se dávají např. do brašen nebo oblečení. Vystlal jsem jimi celé dno brašny Lowepro Nova 160 AW a snažil jsem se jí mít pokud možno uzavřenou. Po celou dobu bylo v brašně krásně sucho a my jsme mohli bez problémů fotografovat.

Václav Bezouška

Žádné komentáře:

Okomentovat