22. 11. 2011

Jak na umělecké filtry s programem Olympus Viewer 2


Před několika lety firma Olympus jako jedna z prvních nabídla možnost fotografování za pomocí tzv. uměleckých filtrů. Základní myšlenka je taková, že spousta lidí nechce trávit při úpravě fotografií čas delší, než je nezbytně nutné, nebo si s počítačem moc nerozumí. Přitom by rádi měli své fotografie něčím ozvláštněné.

Kreativní filtry nejsou nic jiného než softwarově upravené snímky. Je pravda, že těchto úprav lze dosáhnout např. ve Photoshopu, nicméně kouzlo uměleckých filtrů ve fotoaparátu je, že se výsledný efekt projeví ihned a fotograf se může snímkem okamžitě pochlubit svým přátelům. Ve fotoaparátech Olympus můžete nalézt např. tyto filtry:
  • Pop-art - zvýrazňuje sytost barev, takže snímek připomíná obrazy od Andyho Warholla.
  • Jemná kresba - snímek je zahalen do jemné mlhy a má „snovou“ náladu. 
  • Zrnitý film - převede fotografii do černobílé škály barev a ještě přidá „zrno“. Snímek se potom tváří, že byl pořízen na kinofilm kdysi hodně dávno. 
  • Camera obscura - je založen na efektu „dírkové kamery“, který ztmaví okraje záběru a přitáhne oči do středu snímku. 
  • Dramatický tón - vhodný pro fotografování zejména krajin s oblaky. Tento filtr dodá obloze téměř apokalyptický nádech.

Filtry: Jemná kresba a Zrnitý film
Filtry: Camera obscura a Pop-art

V nejnovější modelové řadě fotoaparátů Olympus PEN (E-PM1, E-PL3 a E-P3) je navíc možnost k jednotlivým snímkům rovnou přidat i rámečky:


Pokud přeci jen patříte k fotografům, kteří si občas s fotografií v počítači pohrají, rádi byste občas některou z nich ozvláštnili některým z uměleckých filtrů a zároveň se vám nechce investovat do grafického editoru, který toto umí, má pro vás Olympus řešení v podobě programu OLYMPUS VIEWER 2. Tento program je součástí balení fotoaparátu na přiloženém CD, nebo se po zadání výrobního čísla dá stáhnout z internetových stránek společnosti. Postup vytvoření takovéto fotografie je jednoduchý.

Snímky, které chcete upravovat v editoru, musí být ve formátu RAW. Nastavte tedy ve svém fotoaparátu ukládání snímků do tohoto formátu.

 Spusťte program Olympus Viewer 2, otevřete složku, ve které máte snímky uloženy, a zvolte záložku "RAW".

 Spustí se vám dialogové okno pro úpravu snímků, v němž se otevře první snímek, který je ve složce ve formátu RAW uložen. Ve spodní části okna se objeví náhledy i ostatních snímků. Z tohoto náhledu vyberte snímek na který chcete filtr aplikovat.

V pravé části okna se zobrazí panel nástrojů „Moje nastavení“. V něm vyberte záložku „Základní 2“. V seznamu nastavení a úprav jsou na posledním místě „Umělecké filtry“.

Po jejich rozkliknutí se objeví seznam filtrů, které máte k dispozici. Pro náš pokus zvolíme např. filtr Camera obscura, který má více možností nastavení včetně rámečků. Na fotografii se nám za několik sekund projeví efekt, který filtr nabízí.

V dialogovém okně „Základní 2“ se po zvolení požadovaného filtru aktivuje tlačítku „Efekt“. Kliknutím na toto tlačítko vyvoláte nabídku nastavení konkrétního filtru. 
V tomto případě můžete zvolit 3 různé varianty efektu Camera obscura-“I.“ Bez zvýrazněných barev, „II.“ Zvýrazní modrou barvu a „III.“ Zvýrazní červenou barvu. 

Ke všem variantám můžete navíc přidat efektní rámeček.

Pokud jste s výsledným snímkem hotovi a spokojeni, zvolte v záložce „Soubor“ „Vyvolat a uložit“ V dialogovém okně, které se vám otevře, můžete např. zvolit formát, v němž se obrázek uloží (jpeg, TIFF), kompresi JPEG, složku do které se má snímek uložit, apod.


Jak vidíte je to celkem snadné. Můžete si tedy některé své snímky zkusit ozvláštnit a zároveň si zachovat i ty původní bez barevných úprav.

Václav Bezouška

Žádné komentáře:

Okomentovat