2. 12. 2011

Batoh nebo batůžek?


Výběr správného fotobatohu není jednoduchá věc. Je třeba vzít v potaz nejen pohodlí, ale i účelnost konstrukce fotobatohu. Nedá se říci, zda je důležitější jedno, nebo druhé. Je sice hezké, že batoh dobře sedí na zádech, ale časem vás může otrávit, že pokaždé když budete chtít zachytit zajímavý okamžik, musíte fotobatoh sundat ze zad a dlouze z něj fotoaparát dolovat. Stejně tak není nic příjemného se celý den tahat s fotografickou výbavou v batohu, od něhož vás budou po hodině nošení bolet záda, popř. ramena.

Většina dnešních fotobatohů už má naštěstí propracovaný zádový systém, který je většinou pevnější a zároveň záda lépe odvětrává. Avšak k zádovým systémům, které používají běžné out-doorové batohy, mají většinou ještě daleko a dle mého názoru mohou výrobci v této oblasti ještě hodně co zlepšovat. Lepší je to u ramenních popruhů, které jsou dobře polstrované a uzpůsobené pro odvětrávání. Dobré je, pokud má fotobatoh i bederní pás(y), díky nimž se jeho váha více rozloží na záda a batoh vás nebude tolik „táhnout“ dozadu.

Je rozumné si předem rozhodnout, jakým způsobem budeme fotobatoh používat. Jsou fotobatohy, které mají vnitřní prostor určený pouze pro uložení fototechniky. Pokud však patříte k vyznavačům např. (cyklo)turistiky, je lepší sáhnout po batohu kombinovaném, který má v dolní části prostor pro uložení fototechniky a v horní části můžete mít osobní věci, jídlo, pití, náhradní oblečení apod. Některé fotobatohy nabízejí i speciální kapsu pro uložení notebooku, nebo nejrůznější systémy pro uchycení stativu.

Fotobatohy jsou většinou vyráběny z nepromokavých a materiálů odolných proti mechanickému poškození. Užitečná věc je i pláštěnka, která vnitřní prostor může chránit nejen před vniknutím vody a vlhkosti, ale i prachu.

Fotobatohy se liší i otvíráním a rychlostí přístupu k vaší fototechnice. U kombinovaných fotobatohů se často stává, že mají přístup k fotoaparátu z boku. Fotobatohy, které mají pro přepravu fototechniky určený celý prostor, se většinou otevírají odklopením „víka“ vpředu, nebo celých zad. Těžko říci, který systém je lepší. Já dávám přednost přístupu z boku, jelikož rád fotím v přírodě a na kole. Naopak jsou fotografové, kteří nedají dopustit na otvírání batohu odklopením zad z důvodu bezpečnosti a ochrany proti krádežím. Opět i zde platí, že se jedná o individuální věc a člověk by si měl uvědomit, jak často bude fotoaparát z batohu vyjímat a čemu tedy dá přednost. Zda rychlé manipulaci, nebo zabezpečení proti krádeži.

Pohodlí, které konkrétní fotobatoh poskytuje, se dá těžko vykoukat z obrázku. V podstatě by se dalo říci, že co člověk, to jiná záda a každému vyhovuje něco jiného. Nejlepší je tedy zajít na některou z našich prodejen a fotobatoh si vyzkoušet. S sebou si můžete vzít i své fotovybavení, abyste měli 100% jistotu, že se vám batoh bude nejen dobře nosit, ale že se do něj vše bez problémů vejde.

Václav Bezouška

Doporučujeme:
První model produktové řady Versapack AW přináší dokonalý, ergonomický, sportovní design, praktický boční přístup do spodní fotokomory (z pravé i levé strany), dostatečný prostor pro uložení osobních věcí, držák na stativ, pláštěnku All Weather Cover™ a další moderní funkční prvky. Versapack 200 AW je nepřímým nástupcem legendárního dvoukomorového batohu Orion Trekker II.

Lowepro Versapack 200 AWPohodlný batoh vytvořen pro ideální uložení digitální zrcadlovky, dalších objektivů, fotopříslušenství, osobních věcí a stativu. Na cestách jej ocení všichni příznivci fotografování.

Lowepro Flipside 400 AWKata 3N1 je revoluční produkt. 3 možností nošení batohu a nespočet možností nastavení jej činí maximálně univerzální fotobrašnou. Je dostupný ve třech velikostních verzích.
Kata DPS 3N1-33

Vanguard BIIN 59 dobře vypadá, příliš neváží, bezpečně chrání uschované příslušenství. Díky logickému a pohodlnému rozdělení přihrádek umožní věci bez problémů přenášet a pohotově je v batohu najít.

Vanguard BIIN 59Lowepro představuje nový koncept batohu, který je určen, jak už z názvu vyplývá, pro ty, kteří si pro svůj volný čas osedlali dva koníčky: fotografování a různé formy outdoorových aktivit. Cykloturistika, MTB, pěší túry do hor, treky, in-line skating, nordic walking, běh na lyžích, sjezdové lyžování ... ať zvolíte jakoukoliv aktivitu, vaše fotovýbava, náhradní oblečení, jídlo, pití, mapy, GPS,doklady, klíče, telefon, trekové hůlky, hydrapak budou bezpečně a pohodlně uloženy na vašich zádech v batohu Photo Sport 200 AW!
Lowepro Photo Sport 200 AW


Vanguard Up-Rise 45 je velice oblíbený model batohu. Má dostatečnou kapacitu pro digitální zrcadlovku včetně battery gripu, 3-4 objektivy, blesk, stativ a ještě zústane dostatek šikovných kapsiček na drobné příslušenství. K veškeré fototechnice se navíc dostanete velice snadno díky šikovnému postrannímu vstupu.

Vanguard UP-Rise 45
Druhý největší ze 3 profesionálních expedičních batohů nové generace legendární řady „Trekker“. Nová odlehčená konstrukce, nové materiály, nové ergonomické tvary, nové funkce. Originál je vždy jen jeden – Lowepro!

Lowepro Pro Trekker 400 AW

Stylový batoh Muffin Top Half Photo skrývá prostor pro zrcadlovku a příslušenství, notebook a osobní věci. Idealní společník na fotografické výlety nebo každodenní nošení. 

Crumpler Muffin Top Full PhotoŽádné komentáře:

Okomentovat